Bevezető | Színnévtípusok | A színnév szerepe | Színszótár–ABC | Színszótár–Színtartományok
Nyitóoldal | Honlaptérkép | Mellékletek | E-mail
SZÍNNÉV
A színnév szerepe
Pigment- és festéknevek
A festészet színnevei
Földfestékek
– Okker, sziena, umbra, zöldföldek

Az első festékek egyszerűen a talajból származtak, jellemzően vörös, sárga és barna színű agyagok voltak (ld. földszínek), pl.: okker, sziena, umbra. Vas- vagy más fém-oxid tartalmú ércek mállási termékei, melyek nyersen is használhatók mint kréta. Égetéssel sötétebb és vörösebb árnyalatot nyernek belőlük. Porrá törve és különféle kötőanyagokkal (olaj, gyanta, akril stb.) keverve lesz belőlük festék.

A vöröskréta több néven is szerepel a művészeti technikákban: vörösokker, hematitvörös, rőtli, bólusz, sinopia/szinópia.

Vannak zöld földfestékek is, legismertebb a Verona közelében bányászott veronai zöldföld, a kissé kékesebb tiroli zöld és a barnásabb csehzöld.


Ősi földfestékek
okker zöldföld földfestékek barlangrajz

A földfestékek minden kontinensen ismert, folyamatosan használt anyagok maradtak. A testfestés ősi alapanyaga is a földfesték volt: Amerika indiánjai sárga és vörös okkerrel kenték be magukat, innen ered a „rézbőrű”, „vörösbőrű” elnevezés.


Oxidfestékek
– Angol-, velencei-, spanyol-, indiai-, perzsa-, pozzuoli vörös

Évszázadok óta ismert pigmentfajta az oxidfesték, alapja a vas-oxid (Fe2O3), egyfajta rozsda. A feldolgozott és kötőanyaggal kevert vas-oxid különféle neveken terjedt el: angol-, velencei-, spanyol-, indiai-, perzsa-, pozzuoli vörös, színárnyalatukban csekély különbséggel. A vas-oxidból nemcsak vörös és barna, hanem sárga (oxid-sárga) és fekete (oxid-fekete) festék is készül. A vas-oxid tartalmú pigmentek nevében gyakran szerepel a 'mars' előtag (mars-vörös, mars-sárga), ami a római hadistenre, Marsra utal: ő volt a vas és a fegyverek istene.


Vas-oxid festékek
oxidvörös angolvörös indiai vörös velencei vörös


Vörös pigmentek

– Cinóber, mínium-, kadmium-, króm-, krapp, alizarin, sárkányvérvörös

A vas-oxid tartalmú földek vörösénél sokkal élénkebb színű festék nyerhető a cinnabarit nevű ásványból, ez a cinóber, mely mesterségesen is előállítható higanyszulfid (higany és kén). A ragyogó vörös cinóber a kínai művészetben évezredek óta használt lakkfestés legkedveltebb színe, ezért nevezik kínai vörösnek is. Az ókori Rómában szintén nagyon népszerű volt, a gazdag pompeji házak falát ezzel díszítették - a pompeji vörös rendszerint cinóbert jelent.

Cinóber
higanyszulfid kristály kínai lakkfestés pompeji falkép


Sok ezer éve ismert, szép világospiros, de mérgező festék a mínium, az egyik legrégebbi mesterséges pigment. Az ókorban véletlenül fedezték fel: Athén kikötőjében egy római hajó ólomfehérrel töltött hordókból álló rakománya kigyulladt, az ólomfehér egy része míniummá alakult a tűzben. A középkorban a kódexfestők használták, az iniciálékban gyakori volt a vörös szín, a „miniatúra” név a mínium szóból származik.

Különféle fémekből (kadmium, króm), egyéb vegyi anyagok felhasználásával, kb. 100-150 éve állítanak elő élénkvörös festékeket.

Vörös pigmentek
míniumvörös krómvörös krapp, alizarin


Sárga pigmentek
– Nápolyi sárga, arzénsárga, ólom-ónsárga, kadmium-, kobalt-, króm-, indiai sárga, rezeda-, gumiguttisárga

Tartós és szép sárga földfestéket találtak a Vezúv környékén, ez a nápolyi sárga, már több ezer éve is használták. Anyaga antimonsavas ólom (antimonsárga), mérgező, ehhez hasonló az ólom-ónsárga.


Sárga festékek
nápolyi sárga kadmium sárgák indiai sárga

A kadmiumból, krómból és kobaltból többféle színű, így sárga festék is készíthető.

Szerves eredetű festék pl. a rezedasárga. A virágból elsősorban textilfestéket készítenek, de ebből művészfestéket is elő lehet állítani. Ázsiában termő növény gyantájából nyerik a (mérgező) gumigutti nevű sárga festéket, melynek angol neve a gamboge, ebből ered Kambodzsa neve.

Indiából származott egy jó minőségű, ragyogó sárga festék, az indiai sárga, melyet mangólevéllel etetett tehenek vizeletéből állítottak elő. Ma már nem készül, mert a 20. sz. elején vallási és állatvédelmi okok miatt betiltották.


Barna pigmentek

– Mangánbarna, Van Dyck-barna, sziena, umbra, sepia, múmiabarna, caput mortuum

Barna festéket ugyan a vörös és fekete keverékéből is lehet készíteni, mégis sok természetes, sőt szerves eredetű is forgalomban van pl. mangánbarna, Van Dyck barna, umbra, caput mortuum .


Barna pigmentek
égetett umbra múmiabarna caput mortuum

A sepia (szépia, tintahal) barna „tintát” termel, melyet menekülés közben enged ki magából. Évszázadokig írótintának használták, a művészek pedig egyszínű, de gazdag tónus-fokozatú akvarell képeket készítenek vele. A szín a fotótechnikában is kedvelt, a régies hangulatú, egyszínű képeket is sepiabarnának nevezik.

Az egyiptomi múmiák maradványaiból a középkortól kezdve a 18. századig pigmentet készítettek, ez volt a múmiabarna. A 20.század elején betiltották.


Kék pigmentek
– Ultramarin, azurit, egyiptomi kék, kobaltkék, berlini kék

Míg a vörös, barna és sárga anyag igen gyakori a természetben, a kék annál ritkább, tehát drága, és a színtartóssága sem mindegyiknek jó.

Féldrágakövek őrleményéből ma is állítanak elő pigmentet, évszázadokkal ezelőtt ez még gyakoribb volt.

Az azurit és a lazúrkő (vagy: lapis lazuli, kékkő) kék ásványok, de kémiailag különbözőek. Az azurit réztartalmú és olcsóbb, a lazúrkő drága, aranyáron mért pigment-alapanyag volt. Nevük eredete közös: a perzsa „lazvard” (kék) szóból származnak, néhány európai nyelvben a kék színnév (azur, azul, azzurro) őse. A lapis lazuli az ókorban díszítőkő (amulett, kőberakás) volt. Az ultramarin pigmentet a lazúrkő feldolgozásából nyerik, Itáliába a Földközi tenger keleti végéből, Afganisztánból érkezett, innen a neve: „oltremare” (tengeren túli). Ma mesterségesen is előállítható (francia ultramarin), így sokkal olcsóbb.


Lapis lazuli és ultramarin
lazúrkő (lapis lazuli) lazúr kőberakás (Tutenkhamon maszk) ultramarin pigment

A kék fontos szerepet játszott az egyiptomi kultúrában, mint vallási szimbólum, és gyakori volt a falfestményeken, a kerámiákon. Ők készítették az egyik első mesterséges festéket, melyet sokáig egyiptomi kéknek neveztek: az azurithoz hasonló színű, réztartalmú, tartós festék volt. Összetétele: nátron, kovasavas föld és rézreszelék, a keverék izzítása révén jött létre a pigment. Számos, ma már feledésbe merült névváltozata volt: alexandriai-, herculaneumi-, pompeji kék.


Egyiptomi kék
azurit, ásvány egyiptomi falfestmény (Ramszesz fáraó) egyiptomi kék, pigment

A kobaltkék és berlini (porosz-, párizsi-) kék az utóbbi 200 évben született, a fejlődő vegyipar termékei.


Zöld pigmentek
– Malachitzöld, kadmium-, kobalt-, króm-oxid-zöld, króm-oxid zöld tüzes, nedvzöld, rézrozsdazöld

Érdekes, hogy a természetben a zöld, mint a vegetáció színe, igen gyakori, de a zöld festékanyag sokáig nehezen volt előállítható. Sokszor keverékzöldet használnak a festők, vagyis kék és sárga pigmentet kevernek össze, így befolyásolni tudják, hogy kékesebb v. sárgásabb legyen az árnyalat.

Ásványi anyagok közül a rézből lehet sokféle szép zöldet előállítani, de ez, valamint a hozzáadott arzén és egyéb vegyi anyagok miatt, igen veszélyes festéket eredményez.

A malachit ásvány (közeli „rokona” az azuritnak,) réztartalmú, szép, zöld féldrágakő, őrleményéből az ókor óta készítenek pigmentet (malachitzöld). Egyiptomban szemfestéknek is használták, és ez volt a Nílus színe.


Malachitzöld
malachit pigment malachitból egyiptomi maszk

Különösen szép, világos élénkzöld a rézrozsdazöld, mely többféle néven ismert: grünspan=spanyolzöld, verdigris=görögzöld. Ez azt jelzi, hogy több helyen is felfedezték a festékkészítés technológiáját és használata széles körben elterjedt. (A pigment előállítása régi eljárás szerint, mely már nincs használatban: egy kádba erős ecetet öntöttek, fölé lógatták a fémrezet, letakarták, és hetekig ott hagyták. A réztárgyon élénk kékeszöld lepedék keletkezett, melyet aztán levakartak. A további feldolgozás során arzént hozzáadva nyerték a rendkívül mérgező schweinfurti zöld nevű festéket.)


Zöld pigmentek fém-oxidokból
rézrozsdazöld króm-oxid-zöld króm-oxid-zöld tüzes


A kadmium, króm és kobalt zöld festékek alapanyaga is.

A szerves eredetű zöld pigmentek közül csak a nedvzöld terjedt el, ma már ezt sem használják, mert gyenge színt ad, és gyorsan fakul. A régi receptkönyvek szerint a nedvzöld készülhet: varjútövis (benge), aloe, hagyma, mályva, bodza, kökény, liliom, kerti ruta, írisz feldolgozásából. Nem száraz porként, hanem sűrű folyadékként árusították, melyet nedvesen kellett tartani, erre utal a neve.


Fehér és fekete
A fehér mészkő és kréta mellett a legrégibb fehér pigment az ólomfehér, mérgező, és elég bonyolult technológiával készül. A cinkfehér és a titánfehér alig több mint 100 éve használt anyagok. A titánfehér a legfehérebb (legtöbb fényt visszaverő) pigment.

A fekete festéket régen a korom szolgáltatta, ezt használta az ősember az Altamira, Lascaux barlangokban, kb. húszezer évvel ezelőtt is. Az ásványi eredetű fekete festékek alapja a mangán- vagy a vas-oxid. Szerves eredetű anyagokból (csont, növényi magvak, szőlővenyige, olaj stb.) égetéssel lehet szép, tisztafekete pigmentet és tust előállítani.


Pasztell
Több értelemben is használt név a művészet és a színek világában. Jelenti a festékanyagot: a pasztellkréta a pigment és valamely kötőanyag keverékéből készült rudacska. A pasztellkép az evvel a krétával készült kép – átmenet a grafika és a festmény között. A színcsoportneveknél volt szó arról, hogy a „pasztell” név az előállítás módjára utal, a nagyon világos színek gyűjtőneve is. De, mint az alábbi képeken is látszik, ez nem feltétlenül vonatkozik a kréta és a képek színére. (A pasztell egyik legnagyobb művésze a francia E. Degas, híresek balerinákról készült képei.)


Pasztell
pasztellkréták Degas pasztellképe


Szerves eredetű pigmentek
Számos növényből és állatból készítenek színezéket, pigmentet, de ezek elsősorban a textilfestés anyagai, a következő fejezetben lesz róluk szó. Használhatók művészfestékként is, de színtartósságuk csak ritkán éri el az ásványi eredetű festékekét.

Bővebben (a Színkommunikáció oldalról): Pigmentek csoportosítása
| |
Nem kereskedelmi oldal    |   Non-commercial website
Tartalom (Site map) | Magamról | Jogi nyilatkozat | Email |
Utolsó tartalmi frissítés: 2018. január