Magyarázatok – színnevek

A minták és fotók színhelyessége függ a monitor színbeállításától (színhőmérséklet, gamma, fényerő, kontraszt, színfelbontás), ill. a környezeti fényektől, ezért nincs rá garancia, hogy valamennyi számítógépen helyesen fog megjelenni !

« vissza a teljes (keretes) menürendszerbe

Részletesebb magyarázatok


színnév
 
– A színnévnek megfelelő homogén szín.
– Az anyagoknak és felületeknek csak jellegzetes színüket lehet homogén színnel ábrázolni, (pl. aranysárga), de a felületi megjelenést nem, ezt csak a fotómelléklet tudja érzékeltetni.
– Bizonyos színnevekhez, melyek önmagukban is több színt tartalmaznak (pl. tarka, terepszín, fókabarna), nem tartozik homogén színminta.
– A színminta soha nem egyetlen színt, hanem egy kicsiny színtartományt jelöl, tehát a kissé sötétebb, világosabb, tisztább, szürkésebb árnyalatok is beleértendők!
A színnév változatai: pl. meggyszín, meggyvörös, meggypiros, meggyszörpszín stb.
– Az alapszínnevek szerinti tartományok: fehér, szürke, fekete, kék, lila, bíbor, vörös, rózsaszín, barna, narancs, sárga és zöld.
– Színcsoportneveknél nincs megadva, mert több színtartományba tartoznak a színek.
A szín leírása árnyalatnevekkel, pl. hidegvörös, bágyadt zöld, sötétkék, stb.
A színminta adatai:
1.) #hexadecimális (átszámítása RGB-be);
2.) RGB: (red-green-blue), magyarul: vörös-zöld-kék, a számítógép által megjeleníthető alapadat;
3.) H: (hue), magyarul: színezet, az emberi színérzet paraméterei. A teljes (0-360o) színkörben értelmezve: ahol a 0o = vörös, 60o = sárga, 120o = zöld, 240o = kék, 280o = lila, stb.
A semleges színeknek (fehér-fekete-szürke) nincs színezete!
A színnévre a lehető legjellemzőbb tárgy-illusztráció. Ha ilyet nem sikerült találni, akkor valamely tárgy képe az adott színben
Lehet: alapszínnév, egytagú, összetett színnév (asszociatív, tulajdonnévből képzett, földrajzi, kémiai eredetű) színcsoportnév, színnév előtag.
A színnév szerepe a kommunikációban. Leggyakoribb az általános színnév (ált.), ez bármely tárgyra vonatkozhat. További funkciók: emberi színnév (bőr-, haj-, szemszín), lószínnév, állatszínnév, pigmentnév, textil, kerámia, öltözet, divatszínnév, régi színnév, népnyelvi, gúnyos, humoros, durva és egyéb.
Ötfokú skálán értelmezve (becslés):
nagyon gyakori: o o o o o
nagyon ritka:     o - - - -
A festékneveknél megkülönböztetem a szaknyelvi és a köznyelvi gyakoriságot.
Egyéb adat, magyarázat, megjegyzés, érdekesség.
Az adott színnév előfordulása növények, gombák, állatok nevében.
Az adott színnév nyelvi kontextusban, ami lehet irodalmi- és sajtónyelv, blog-, fórum-, kereskedelmi vagy egyéb szöveg.
További információ, mely lehet a SZÍNNÉV-SZÍNSZÓTÁR weboldal más részein, vagy külső webcímeken.
A színnév angol fordítása, tájékoztató jelleggel. A festékneveket az angol [en] mellett olasz [it], francia [fr] és német [de] nyelven is közlöm. A nemzetközi szakirodalomban általában ezen a négy nyelven adják meg a festék- és pigmentneveket.